Tutkijat

Hanke yhdistää uudella tavalla useita tutkimusaloja kuten tieteen- ja teknologiantutkimus, kriittinen datatutkimus, sosiologia, oikeustiede, tieteenfilosofia, kognitiotiede, yhteiskuntadatatiede ja tietojenkäsittelytiede.

Täältä löydät hankkeessa mukana olevat tutkijat.

Petri Ylikoski

Hankkeen johtaja

Professori

Tieteen- ja teknologiantutkimus, Helsingin yliopisto

petri.ylikoski@helsinki.fi

Linkki tutkijaprofiiliin

Antti Honkela

Hankkeen varajohtaja

Apulaisprofessori

Tietojenkäsittelytiede, Helsingin yliopisto

antti.honkela@helsinki.fi

Linkki tutkijaprofiiliin

Karoliina Snell

Hankkeen vuorovaikutusvastaava

Yliopistonlehtori

Sosiologia, tieteen- ja teknologiantutkimus, Helsingin  yliopisto

karoliina.snell@helsinki.fi

Linkki tutkijaprofiiliin

Marja Alastalo

Yliopistonlehtori 

Sosiologia, Itä-Suomen yliopisto

marja.alastalo@uef.fi 

Linkki tutkijaprofiiliin

Marta Choroszewicz

Tutkijatohtori

Sosiologia, Itä-Suomen Yliopisto

marta.choroszewicz@uef.fi

Linkki tutkijaprofiiliin

Chen He

Doctoral Student

Tietojenkäsittely- ja informaatiotieteet

Helsingin Yliopisto

chen.he@helsinki.fi

Linkki tutkijaprofiiliin

Giulio Jacucci

Professori 

Tietojenkäsittely- ja informaatiotieteet, Helsingin Yliopisto

giulio.jacucci@helsinki.fi

Linkki tutkijaprofiiliin

Katri-Maria Järvinen

Tutkijatohtori

Sosiologia, Itä-Suomen Yliopisto

katri-maria.jarvinen@uef.fi

Linkki tutkijaprofiiliin

Pekka Marttinen

Apulaisprofessori

Koneoppiminen, Aalto Yliopisto

pekka.marttinen@aalto.fi

Linkki tutkijaprofiiliin

Mari-Luisa Mäki

Tutkimusavustaja

mari-luisa.maki@helsinki.fi

 

Anna-Mari Rusanen

Yliopistonlehtori

Kognitiotiede, Helsingin Yliopisto

anna-mari.rusanen@helsinki.fi

Linkki tutkijaprofiiliin

Marjut Salokannel

Tutkimusjohtaja

Oikeustiede

Helsingin Yliopisto

marjut.salokannel@helsinki.fi

Linkki tutkijaprofiiliin

Razane Tajeddine

Tohtorikoulutettava

Tietojenkäsittely- ja informaatiotieteet

Helsingin yliopisto

razane.tajeddine@helsinki.fi

Linkki tutkijaprofiiliin

Heta Tarkkala

Tutkijatohtori

Sosiologia, Tieteen- ja teknologiantutkimus

Helsingin Yliopisto

heta.tarkkala@helsinki.fi

Linkki tutkijaprofiiliin

Aaro Tupasela

Yliopistotutkija

Sosiologia, Tieteen- ja teknologiantutkimus

Helsingin Yliopisto

aaro.tupasela@helsinki.fi

Linkki tutkijaprofiiliin

Maria Valaste

Yliopistonlehtori

Yhteiskuntadatatiede,

Helsingin yliopisto

maria.valaste@helsinki.fi

Linkki tutkijaprofiiliin

Teppo Vesikukka

Tutkimusavustaja

teppo.vesikukka@helsinki.fi

 

Ota meihin yhteyttä!

Kirjoita tähän nimesi, sähköpostiosoitteesi ja haluamasi viesti.

6 + 6 =